UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ඉන්දු - ශ්‍රී ලංකා සංස්කෘතික වැඩ සටහනක් බුද්ධගයාවේදී 19 - 20 දිනවල

දහම් නැණ පුබුදුව පදනම සහ ඉන්දියානු මහා බෝධි සමාගම එක්ව ඉන්දු ශ්‍රී ලංකා සංස්කෘතික වැඩසටහනක් මෙම 19 - 20 දිනවලදී ඉන්දියාවේ බුද්ධගයා භූමියේදී පැවැත්වේ. එම ඉන්දු ශ්‍රී ලංකා සංස්කෘතික වැඩසටහන දහම් නැණ පුබුදුව පදනම මගින් සංවිධානය කර ඇත.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

බුද්ධ පරිනිර්වාණය මංගල කරුණක් වන්නේ කෙසේද?

නමෝ තස්ස භගවතෝ අරහතෝ සම්මා සම්බුද්ධස්ස
 

“ ඉධ මොදති පෙච්ච මොදති

කතපුඤේඤ උභයත්ථ මොදති

සො මොදති සො පමොදති

දිස්වා කම්ම විසුද්ධමත්තනො”
 

සැදැහැවත් පින්වතුනි,
 

‍ෙම් වෙසක් පුන් පොහෝ දිනය ආගමික වශයෙන් මුළු ලෝකයාටම වැදගත් වන වටිනා දවසක්. ශ්‍රී ලංකාවේ පමණක් නොවෙයි මුළු ලෝකයේම බෞද්ධයින් වෙසක් පොහෝය මුල් කරගෙන අධ්‍යාත්මික ශික්ෂණයක් ලබා ගැනීම සඳහා කැප වෙන අයුරු දැක ගන්නට පුළුවන්. ඒ අතුරින් අපේ රට සුවිශේෂයි. වෙසක් පොහොය දිනය සිංහලයින් දාන සීල භාවනා යන ත්‍රිවිධ පුණ්‍යක්ක්‍රියාවන්ට ප්‍රමුඛස්ථානයක් ලබාදෙන අයුරු දැකගන්නට පුළුවන්. බෝධිසත්ත්වයන් වහන්සේ සංසාරයේ කල්පගණනක් සිදු කරපු අධ්‍යාත්මික පුහුණුවේ අවසාන ප්‍රතිඵලය වශයෙන් චතුරාර්ය සත්‍ය අවබෝධ කරගෙන උතුම් වූ සම්මා සම්බුද්ධත්වයට පත් වන්නේ අදව ගේ වෙසක් පුර පසළොස්වක දවසකයි.

ඉතිරිය»

බුදුරජාණන් වහන්සේගේ චාරිකා

මා මේ ලිපිය ලිවීමට අදහස් කළේ ලොවුතුරා බුදුරජාණන් වහන්සේගේ අප්‍රමාණ ගුණ අතර වැඩිදෙනා නොදන්නා සුවිශේෂ ගුණයක් හෙළි කිරීමටයි. අපි හැම දෙනකුම ඇවිදීම, චාරිකාව යන ඉරියව්ව අනුගමනය කරමු. එහෙත් ලොවුතුරා බුදුවරයන් වහන්සේ නමකගේ චාරිකාව අපේ චාරිකාවලට වඩා හාත්පසින්ම වෙනස් වේ.(මේ ගැන දැනගන්න දීඝ නිකාය අට්ඨ කථාවේ අම්බට්ඨ සූත්‍ර විස්තරය කියවන්න) එහි විස්තර කරන පරිදි බුදුරදුන්ගේ චාරිකා විලාසය හෙවත් ගම් නියම්ගම්වල සැරිසැරීම දෙවැදෑරුම් වේ. 1. තුරිත චාරිකා, 2. අතුරිත චාරිකා යැයි එය දෙයාකාරයි.බෝධ තුළින් සත්‍ය පසක් කර ගැනීමෙන් පමණයි.

ඉතිරිය»

කතරගම කිරිවෙහෙර පින්කම්

කතරගම කිරිවෙහෙර රාජ මහා විහාරස්ථානයේ වෙසක්පෝදා පින්කම් රැසක් ඌව විශ්වවිද්‍යාලයේ කුලපති කතරගම කිරිවෙහෙර රාජ මහා විහාරාධිපති උපාධ්‍යාය ආචාර්ය අලුත්වැව සෝරත නාහිමියන්ගේ අනුශාසනා පරිදි සිදු කැරේ.

ඉතිරිය»

සදහම් රසය බෙදු හිමි ගේ රුව  අඹලා
දිවයින දසත නිති සරසා හැඩ    කරලා
පහනක මලක සිත රඳවා පින  සොයලා
සිව්සස් දහම කිම වෙසඟේ මඟ හැරලා

               - නෙල්සන් එස්. පෙරේරා

ශ්‍රී බුද්ධ වර්ෂ 2500 බුද්ධ ජයන්තිය සිහිවීම පිණිස පානදුර වලාන මංසන්දියේ ඉදිකළ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේගේ සිරස සමීප රූපයකින් මුල් පිටුව ඡායාරූපය සැරසේ. මෙම බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ රජයේ හා සැදැවතුන්ගේ දායකත්වය ලැබ පානදුර බෞද්ධ මහා සංගමය විසින් සාදවා තිබේ. ඉන්දියානු ජාතික ‘මානි’ නම් ප්‍රකට මූර්ති ශිල්පියා ගේ නිර්මාණයක් වන මෙම ප්‍රතිමාව හා පද්මාසනය නිමවා ඇත්තේ ලෝහයෙනි.

ඡායාරූපය- ජනක වෙත්තසිංහ

වෙසක් පසළොස්වක පෝය

  මැයි මස 19 වැනිදා සඳුදා පූර්ව භාග 5.22 ට ලබයි.
20 වනදා අඟහරුවාදා පූර්ව භාග 7. 41 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන්වීම
මැයි 19 වනදා සඳුදාය.

මීළඟ පෝය මැයි මස 28 වන දා බදාදාය.


පොහෝ දින දර්ශනය

Full Moonපසෙලාස්වක

මැයි 19

Second Quarterඅව අටවක

මැයි 28

New Moonඅමාවක

ජූනි 03

First Quarterපුර අටවක

ජූනි 10
ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2008 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]