UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ලෝක ශාසනික හා සමාජ සේවයට කැප වූ ලෝක බෞද්ධ තරුණ සඟ සමුළුව


ලෝක බෞද්ධ තරුණ සංඝ සභාව වර්තමානයේ ආගමික, ශාසනික, අධ්‍යාපනික, සාමාජික සත්කාරක සේවා රැසක් ලොවට සිදුකරන භික්‍ෂු සංවිධානයකි. පළාත්, දිස්ත්‍රික් හා ප්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාස මට්ටමින් ශාඛා සංවිධාන පිහිටුවා ඇති අතර මෙරට තරුණ භික්‍ෂූන් වහන්සේගේ කැපවීම මත සුවිශාල වූ සේවා රැසක් මේ වන විට මෙරටට සිදුකර ඇත.

ඉතිරිය»

ජන කවියා ගේ සිරිපා වන්දනා

සම්බුදු පියාණන් වහන්සේගේ ශ්‍රීපාද ලාංඡන සතරක් නර්මදා නදී තීරය සච්චබද්ධ ගිර, සමනොළ ගිර, යෝනක පුර යන ස්ථානයන්හි වන බැව් “යන්නම්මදාය නදිය, පුලිනේච තීරේ....” යනාදී ලෙසින් දක්නා වන්දනා ගාථාවෙහි කියැවේ. මින් සියලු ලෝවැසි සැදැහැතියන්ගේ වන්දනාමාන ගෞරව භක්ත්‍යාදරයට පාත්‍රව දක්නට ලැබෙන්නේ සිරිලක සමනොළ ගිර සිරිපා ලාංඡනයයි. බුදුපියාණන් වහන්සේගේ තෙවන වර ශ්‍රී ලංකාද්වීපයට වැඩි ගමනේ දී සුමන දෙව්රද ඇරැයුමෙන්, සමනොළගිර මත ශ්‍රීපාද ලාංඡනය පිහිටු වූ බැව් සඳහන් ය.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

මඳක් සිතන්න

නමෝ තස්ස භගවතෝ
අරහතෝ සම්මා සම්බුද්ධස්ස,

“සන්තුස්ස කෝච සුභරෝච
අප්ප කිචෙචාච සල්ලවුක වුත්තී”


විශ්වයේ අතිශය චමත්කාර ජනක නිර්මාණයක් වන මිනිසා සත්ත්ව ලෝකය තුළ ඉතා උසස් මනසකින් යුතු සත්වයා ද වේ. විසල් විශ්වයේ ක්‍රියාකාරීත්වය මනුෂ්‍යයාගේ පැවැත්ම විෂයෙහි බොහෝ බලපෑම් එල්ල කරයි. මෙලෙස විශ්ව ශක්තියේ ක්‍ෂුද්‍ර අංශුවක් වන මිනිසා අද්‍යතයේදී විශ්ව න්‍යායන් හා සංකල්පයන් අභිබවා යෑමට සෑම විටම උත්සාහ කරයි. සැබවින්ම මිනිසා සතු ශක්‍යතාවන් බොහෝ ය. එසේ වීද ඔහු ස්වභාව ධර්මයට කරන අභියෝගයන් පිළිබඳ වරක් දෙවරක් නොව සිය දහස් වාරයක් සිතා බැලිය යුතු ය.

ඉතිරිය»

කොටුගොඩ ධම්මාවාස අනුනාහිමියෝ අමරපුර මහා සංඝ සභාවේ සභාපති ධූරයට


ශ්‍රී ලංකා අමරපුර මහා සංඝ සභාවේ සභාපති ධූරයට ගල්කිස්සේ ධර්මපාලාරාමාධිපති අග්ග මහා පණ්ඩිත කොටුගොඩ ධම්මාවාස අනු නාහිමියෝ පත් වූහ.

ඉතිරිය»

බුදුරජාණන් වහන්සේ චූලෝදර, මහෝදර යන නා රජුන් දෙදෙනා අතර මිණි පළඟක් පිළිබඳ ඇති වන්නට ගිය සටනක් වළක්වා ඔවුනට ධර්මාවබෝධය ලබා දෙනු පිණිස බක් මස අව පසළොස්වක පොහෝ දා නාගදීපයට වැඩම කර එම නාග පිරිසට දම් දෙසූහ. එම දම් දෙසුම අසා ධර්මාවබෝධ කළ එම නා රජවරුන් විසින් සටනට හේතු වූ එම මිණි පළඟ බුදුරදුන්ට පුදන ලදුව
බුදුරදුන් එහි වැඩ හිඳීමට අහසින් බැස වැඩම කළ අවස්ථාව.
සිතුවම සරත් නන්ද කුමාර

බක්පුර පසළොස්වක පෝය

    බක්පුර පසළොස්වක පෝය අප්‍රේල් 19 වැනිදා සෙනසුරාදා අපර භාග 02.08 ට ලබයි. 20 වැනිදා ඉරිදා අපර භාග අපර භාග 03.55 දක්වා පෝය පවතී. සිල් සමාදන් වීම අප්‍රේල් 19 වැනිදා සෙනසුරාදා ය.

මීළඟ පෝය අප්‍රේල් 28 වැනි දා සඳුදා


පොහෝ දින දර්ශනය

Full Moonපසෙලාස්වක

අප්‍රේල් 19

Second Quarterඅව අටවක

අප්‍රේල් 28

New Moonඅමාවක

මැයි 05

First Quarterපුර අටවක

මැයි 12
ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2008 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]