UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

කඨින පින්කම්

මහනුවර පොත්ගුල් විහාරය

මහනුවර පොත්ගුල් විහාරයේ කඨින පින්කම මේ මස 25,26 මධ්‍යම පළාත් උඩරට අමරපුර නිකායේ අධිකරණ සංඝනායක ශාස්ත්‍රපති යටිනුවර සුමන නාහිමියන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් සිදුකෙරේ.

ඉතිරිය»

ශ්‍රීමත් අනගාරික ධර්මපාලතුමා

බෞද්ධ උරුමයන් රැක ගැනීමට කළ අගනා මෙහෙය අදටත් බෞද්ධ ජනතාවගේ ප්‍රසාදයට ලක් වී තිබේ. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ලාංකිකයන්ට පමණක් නොව සෙසු ලෝකවාසී ජනතාවට එයින් ලැබුණු මානසික විවේකය තවමත් සුවදායී වේ. ඒ අනුව සියලුම ආසියාතික රටවල් මෙන්ම සෑම මහද්වීපයක ම පවතින බෞද්ධ රටවල්වලට සිය ආගමික කටයුතු සඳහා නැවත ඉන්දියාවේ බෞද්ධ උරුමයන් දැකබලා ගැනීමට අවස්ථාව උදා විය.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

ජීවිතාලෝකය

අද ධර්ම දේශනාවේ මාතෘකාව සුමනා සූත්‍රයයි. අංගුත්තර නිකායේ පංචක නිපාතයේ සුමනා වග්ගයේ සඳහන් සුමනා සූත්‍රය බුදුරජාණන් වහන්සේ වදාළේ, සැවැත්නුවර ජේතවනාරාමයේ වැඩ සිටි දිනකය. සුමනා රාජ කුමාරිකාව පන්සියයක් බැගින් වූ රාජ කුමාරිකාවන් පිරිවරා බුදුරදුන් වෙත එළඹ සකසා වැඳ එකත් පසෙක වාඩිවී, භාග්‍යවතුන් වහන්සේ සමඟ සාකච්ඡාවක යෙදුණි. මේ සාකච්ඡාවේ එන කරුණූ ගිහි පැවිදි කාගේත් අවධානයට යොමුකළහොත් යහපත් ප්‍රතිඵල රාශියක් ලැබෙන බව පැහැදිලි වේ.

ඉතිරිය»

හෙයියන්තුඩුව පුරාණ විහාරය

හෙයියන්තුඩුව පුරාණ විහාරය රාජමහා විහාරස්ථානයකට උරුමකම් කියන පෞරාණික පුද බිමකි. නුවර යුගයේ චිත්‍ර සම්ප්‍රදායට නෑකම් කියන බිතු සිතුවම් වලින් හා සුවිසල් බුද්ධ ප්‍රතිමාවකින් සමන්විත බුදු මැදුර පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවේ අධීක්ෂණය මත විහාරාධිපති ශී‍්‍ර ධීරානන්ද පරිවෙනාධිපති මුළු දිවයිනටම සාමවිනිසුරු ගෞරව ශාස්ත්‍රවේදි ස්‍යාමෝපාලි වංශික මහා නිකායේ අස්ගිරි පාර්ශ්වයේ සියනෑ කෝරළයේ සංඝනායක වැලමිටියාවේ විමලකීර්ති ශ්‍රී පේමරතන ශීලරතනාභිධාන නා හිමිපාණන් වහන්සේගේ උපදෙස් මත දැනට නවීකරණය වෙමින් පවතී.

ඉතිරිය»

දේවාරාධනාව

සිතුවම සරත් නන්ද කුමාර

 

 වප් අව අටවක පෝය

වප් අව අටවක පෝය ඔක්තෝබර් 15 වැනිදා බදාදා පූර්වභාග 11.49 ට ලබයි. 16 වැනිදා බ්‍රහස්පතින්දා පූර්වභාග 01.49 දක්වා පෝය පවතී. සිල් සමාදන්වීම ඔක්තෝබර් 15 වැනිදා බදාදාය.

මී ළඟ පෝය ඔක්තෝබර් 23 වැනිදා බ්‍රහස්පතින්දාය.
 


පොහෝ දින දර්ශනය

Second Quarterඅව අටවක

ඔක්තෝබර් 15

Full Moonඅමාවක

ඔක්තෝබර් 23

First Quarterපුර අටවක

ඔක්තෝබර් 31

Full Moonපසෙලාස්වක

නොවැම්බර් 06


2014 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස්

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2014 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]