UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ගැටබරු රජමහ විහාරයේ ඇසළ පෙරහර

රුහුණුපුර සංස්කෘතික මහා මංගල්‍යය යනුවෙන් ප්‍රචලිත කොටපොළ ඓතිහාසික ගැටබරු රජ මහා විහාරස්ථානයේ ඇසළ පෙරහර මංගල්‍යය සැප්තැම්බර් මස 15 දා සිට 21 දා දක්වා මහත් උත්කර්ෂවත් අන්දමින් පැවැත්වේ.

ඉතිරිය»

පානදුර මහා වාදයට වසර 140 ක් සපිරුණු වගයි

බ්‍රිතාන්‍ය යුගයේ දී බුද්ධාගම අබිං යයි පවසමින් අප රටේ බෞද්ධයින්ට විරුද්ධව මිෂනාරින් විසින් ඇරඹූ සටන වාදීභසිංහ මිගෙට්ටුවත්තේ ගුණානන්ද හිමිපාණන් ප්‍රධාන මහා සංඝරත්නය විසින් පරාජයට පත් කළේ වර්ෂ 1873 දී ය. අගෝස්තු මස 24 සහ 26 වැනි දින පානදුර රන්කොත් විහාරස්ථානයට නුදුරුව පිහිටා තිබුණ දොඹ ගස්වත්ත නැමැති පොල් රුප්පාවේ දෙපාර්ශවය අතර මහා වාදයක් පැවැත්විණි. මෙය පානදුර, මහා වාදය නම් විය. පානදුරාවාදයට මූලික වූයේ පානදුර වෙස්ලියන් දේවස්ථානයේ අධිපති එම පල්ලියේදී බුද්ධධර්මය විවේචනයට ලක් කරමින් පැවැත්වූ දේශනයක් ය.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

දිවි මඟ පි‍්‍රය නෑයා වන පින

මේ වස් කාලය යි. වස්කාලය යනු ගිහි, පැවිදි දෙපක්ෂයම පින් රැස්කර ගන්නා අවධියයි. දුරු රට බොහෝ කලක් විසූ අයකු තම රටට ආ විට ඤාතීහු, මිත්‍රයෝ ,සුහදයෝ ඉදිරියට ගොස් සිප වැළඳ පිළිගනිත් ද, පි‍්‍රය බස් කියත් ද, සතුටු වෙත් ද එසේම පුද්ගලයා පරලොව යද්දි පින පිළිගනියි. එසේ හෙයින් පින වනාහි සෙනෙහෙ ඇති ඤාතියා වෙයි.හිතැති මිතුරායි, යහපත් වූ සුහදයා යි. පුද්ගලයා පරලොව යන කල ආයු, වර්ණ, සැප , බල, ප්‍රඥා යන තෑගි, සම්පත් නමැති අතෙහි දරා පිළිගන්නේ පිනයි.

ඉතිරිය»

බෙල්ලන්විල රජ මහ වෙහෙර සළසයි සැමට මෙහෙවර

එදත් අදත් මහජන ගෞරවාදරයට පාත්‍ර වූ ඓතිහාසික බෙල්ලන්විල රාජ මහා විහාරස්ථානයේ 63 වරටත් ඇසළ පෙරහර මංගල්‍යය අගෝස්තු 31 වැනි දා දක්වා පැවැත්වීමට බෙල්ලන්විල රාජමහා විහාරාධිකාරි මහාචාර්ය බෙල්ලන්විල විමලරතන අනු නා හිමියන්ගේ අනුශාසනා පරිදි විහාරස්ථ ඇසළ පෙරහර කොමිටිය විධි විධාන යොදා ඇත. බෙල්ලන්විල රාජමහා විහාරස්ථානයේ පෞරාණිකත්වය දේවානම් පියතිස්ස රාජ්‍ය කාලය දක්වා දිවයයි. දෙවනපෑතිස් රජු සමයේ අනුරාධපුර මහමෙවුනා උයනේ රෝපණය කරන ලද, ශ්‍රී මහා බෝධීන් වහන්සේගේ දක්‍ෂිණ ශාඛාවෙන් පැන නැඟුණු දෙතිස් මහා බෝධීන් වහන්සේ අතුරෙන් එක් බෝධීන් වහන්සේ නමක් බෙල්ලන්විල පුද බිමෙහි රෝපණය කළ බව සිංහල බෝධිවංශයේ සඳහන් වේ. මේ අනුව බෙල්ලන්විල රෝපණය කර ඇත්තේ අනුරාධපුර මහ මෙවුනා උයනෙහි රෝපිත ශ්‍රී මහා බෝධීන් වහන්සේගේ දෙතිස්ඵල රුහ බෝධීන්ගෙන් එකකි.

ඉතිරිය»

බෙල්ලන්විල රජ මහා විහාරය ඡායා- ජනක වෙත්තසිංහ

 

නිකිණි අව අටවක පෝය

නිකිණි අව අටවක පෝය අගෝස්තු මස 28 වැනි දා බදාදා පූර්ව භාග 02.09 ට ලබයි.
29 වැනි දා බ්‍රහස්පතින්දා පූර්වභාග 04.12 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන්වීම අගෝස්තු මස 28 වැනිදා බදාදා ය.

මීළඟ පෝය සැප්තැම්බර් 04 වැනි දා බදාදා ය.


පොහෝ දින දර්ශනය

Second Quarterඅව අටවක

අගෝස්තු 28‍

New Moonඅමාවක

සැප්තැම්බර් 04

First Quarterපුර අටවක

සැප්තැම්බර් 12

Full Moonපසෙලාස්වක

සැප්තැම්බර් 19


2013 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]