UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

අනුරාධපුර බෞද්ධ මණ්ඩලයේ වාර්ෂික වස් පින්කම් මාලාව

අනුරාධපුර බෞද්ධ මණ්ඩලයේ වාර්ෂික වස් පින්කම් මාලාව, මෙම ඇසළ පුර පොහොය දින සිට ආරම්භ වෙයි. ජයසිරි මහා බෝ සමිඳුන් වෙත හිමිදිරි පාන්දර පිළිගන්වනු ලබන පැන් නොමුසු ක්‍ෂීරපායාස දානයෙන් අරඹන මෙම පින්කම් මාලාව, ලබන ඔක්තෝබර් 18 වෙනි දින දක්වා ඉතා උත්කර්ෂවත් අන්දමින් පැවැත්වීමට සියලු කටයුතු යොදා තිබේ.

ඉතිරිය»

ඇසළ පුර පසළොස්වක පොහොය දිනය

අද ඇසළ පුනු පොහෝ දිනයයි. බුද්ධ, ධම්ම සහ සංඝ යන රත්නත්‍රය ලොව පහළ වූ දිනය අදයි. ඇසළ පුර පොහෝ දිනය ලෝකයේ සම්‍යක් දර්ශනය පහළ වූ දිනය වනවා මතු නොව මධ්‍යම ප්‍රතිපදාව නම් වූ උතුම් ජීවන මාර්ගය ලොවට දේශනා කළ දිනය ද වන්නේය. ඒමතු ද නොව දුකත්, දුකට හේතුවත්, නිර්වාණයත්, එය ලබාගන්නා පිළිවෙතත් ලොවට දේශනා කළ දිනය ඇසළ පුර පසළොස්වක පොහෝ දිනයයි. ලෝකයාත් සත්වයාත් හේතු ප්‍රත්‍යයන්ගෙන්ම හට ගන්නා බව ප්‍රකාශිත හේතු- ඵල වාදය නම් වූ උතුම් ඉගැන්වීම ලොව පහළ වූ දිනය මේ දිනයයි. එපමණක් නොව ලෝකයේ ඤාණය පහළ වූ දිනය වශයෙන් ද ප්‍රඥාව පහළ වූ දිනය වශයෙන් ද විද්‍යාව උපන් දිනය වශයෙන් ද ආලෝකය පහළ වූ දිනය වශයෙන් ද සකල බෞද්ධ ලෝකයාටම අද දිනය ඉතා වැදගත් වනු ඇත.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

සදහම් ඇස පහළ විය

සකල ජන මන සනසන අප තථාගත සම්මා සම්බුදුරජාණන් වහන්සේ ලොව්තුරා බුද්ධත්වයෙන් දෙමසකට පසුව බරණැස ඉසිපතනාරාමයේදී පස්වග මහණුන් වහන්සේට දම්සක් පැවැතුම් සූත්‍රයෙන් ප්‍රථම ධර්ම දේශනාව පැවැත් වූ සේක.

ඉතිරිය»

සොදුරු රූ මවන දෙගල්දොරුව රජ මහ වෙහෙර

ගල් කුළු දෙකක් එකට යා වෙන තැනක් තුළ වු ලෙනක් ඇතුලත රන් දෑ කැති තිබුණු බවත් ගොයම් කැපීමට එයින් දෑකැති දෙකක් ගත් ගැමියකු ඉන් එකක් තණ්හාවට ලඟ තබා ගත් බවත් එක් ජන කතාවක කියැවෙයි. පසුව ලෙනට අයිතිවාසිකම් කියු බහිරවයකු අර ගැමියාව බය කළ නිසා නැවත රන් දෑකැත්ත ලෙනට ගෙන ගොස් තැබූවිට ගල් දොර වැසී ගිය පුවත දුම්බර ගැමි කතා අතර ප්‍රකට වූවකි. එසේ ජනශ්‍රැතියේ පවතින්නේ එවන් සන්සිද්ධියක් ඇතිවූ ගල්දෙකක් අතර මෙසේ සෑදූ විහාරස්ථානය දෙගල්දොරුව විහාරය වු බව යි.

ඉතිරිය»

බුදුරදුන්ගේ පළමු දම් දෙසුම - සිතුවම - සරත් නන්ද කුමාර

 

ඇසළ පුර පසළොස්වක පෝය

ඇසළ පුර පසළොස්වක පෝය ජූලි 22 වැනි දා සඳුදා පූර්වභාග 03.33 ට ලබයි.
22 වැනිදා සඳුදා අපරභාග 11.48 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන් වීම ජූලි 22 වැනිදා සඳුදා ය.

මීළඟ පෝය
ජූලි 29 වැනි දා
සඳුදා ය.


පොහෝ දින දර්ශනය

Full Moonපසෙලාස්වක

ජූලි 22

Second Quarterඅව අටවක

ජූලි 29

New Moonඅමාවක

අගෝස්තු 06

First Quarterපුර අටවක

අගෝස්තු 14


2013 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]