UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

තමිල්නාඩුවේදී ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට පහරදීම තරයේ හෙළා දකිනවා

මල්වතු - අස්ගිරි මහ නා හිමිවරු ඉන්දීය මහ කොමසාරිස්ට දැනුම් දෙයි

ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට තමිල්නාඩුවේ දී හිතාමතා සිදු කෙරෙන ම්ලේච්ඡ පහරදීම් තරයේ හෙළා දකින බවත් මෙය පාලනය කිරීමට ඉන්දීය රජය අපොහොසත් වුවහොත් දීර්ඝ කාලීනව දෙරට අතර පවතින මිතුදම පලුදු විය හැකි බවත් මල්වතු - අස්ගිරි මහ නායක ස්වාමින්ද්‍රයන් වහන්සේ දෙනම 19 වැනිදා ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දීය මහ කොමසාරිස්වරයා වෙත ලිඛිතව දැනුම් දී ඇත.

ඉතිරිය»

ශ්‍යාමෝපාලිවංශික මහා නිකායේ කෝට්ටේ ශ්‍රී කල්‍යාණි සාමගී‍්‍ර ධර්ම මහා සංඝ සභාවේ දක්‍ෂිණ විහාර පාර්ශ්වයේ ප්‍රධාන සංඝ නායක පදවියෙන් පිදුම් ලද මාතර වෙහෙරහේන පූර්වාරාම රාජ මහා විහාරාධිපති කෑගල්ලේ රතනසාර නා හිමි

ධර්ම මහා සංඝ සභාවේ අතිපූජ්‍ය මහා නාහිමියන් ප්‍රමුඛ කාරක මහා සංඝ සභාව මගින් මාතර වෙහෙරහේන පූර්වාරාම රාජමහා විහාරාධිපති සද්ධර්ම කීර්ති ශ්‍රී කෑගල්ලේ රතනසාර හිමියන් වෙත දක්‍ෂිණ විහාර පාර්ශවයේ ප්‍රධාන සංඝනායක පදවිය පිළිබඳ ශ්‍රී සන්නස් පත්‍ර ප්‍රදානය අග්ගමහා පණ්ඩිත බෙල්ලන ඤාණවිමල මහනාහිමියන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් මාර්තු 29 වනදා කෝට්ටේ රාජ මහා විහාරස්ථ මංගල උපෝසථාගාරයේදී අගමැති දි.මු.ජයරත්න මහතා ඇතුළු මැති ඇමැතිවරුන්ගේ සහභාගිත්වයෙන් සිදු කිරීමට නියමිතව තිබිණි.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

කෙලෙස් මහ වතුර තරණය කරන පිළිවෙත

පැතීමෙන් පමණක් නිවන ලබාගත නොහැකි බව සිතිය යුතුය. එපමණකින් නිර්වාණ ධාතුව ප්‍රත්‍යක්‍ෂ කරගත හැකිනම් එතරම් පහසු දෙයක් ලොවම නැත. ඒ සඳහා අවශ්‍යවන ප්‍රතිපදා පූරණයකින් තොරව කිසිසේත් නිවන අවබෝධ කළ නොහැකිය. ඒ අනුව ශීල, සමාධි, ප්‍රඥා යන ත්‍රිශික්ෂා ධර්ම වැඩිය යුතුය. අරි අටඟි මඟට පිවිසිය යුතුය. මැදුම් පිළිවෙත යනුවෙන් දම්සක් පැවතුම් සූත්‍ර දේශනාවේ සඳහන් වන්නේ ද එයමයි.

ඉතිරිය»

සධාතුක ධා කරඬුවක් බඳුවූ බුද්ධංගල

ටේටම ආරාම තිබූ තැන වට්ටාරම වශයෙන් නම් වූ බව ජනප්‍රවාදයේ පැවත එන වට්ටාරම රජ මහා විහාරය සබරගමු පළාතේ කෑගල්ල දිස්ත්‍රික්කයේ කෑගල්ල පොල්ගහවෙල මාර්ගයේ කෑගල්ලට කි.මී. 7.2 ක් දුරින් පිහිටා තිබෙයි. වට්ටාරම මහා විහාරස්ථානය ලාංකේය බෞද්ධ වංශකතාවේ සුවිශේෂ වූ කඩඉමක් සනිටුහන් කරනා පූජනීය වූ ස්ථානයකි.

ඉතිරිය»

 

කඩවත මහර නුගේගොඩ ශ්‍රී ජයසුමනාරාමයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා - ජනක වෙත්තසිංහ

 

මැදින් මස අව අටවක පෝය

මැදින් මස අව අටවක පෝය අපේ‍්‍රල් මස 02 වැනිදා අඟහරුවාදා අපරභාග 11.23 ට ලබයි.
03 වැනිදා බදාදා අපරභාග 09.09 දක්වා පෝය පවතී
සිල් සමාදන්වීම අපේ‍්‍රල් මස 03 වැනිදා බදාදා ය.

මීළඟ පෝය
මාර්තු 09 වැනිදා අඟහරුවාදා ය
.


පොහෝ දින දර්ශනය

Second Quarterඅව අටවක

අප්‍රේල් 03

New Moonඅමාවක

අප්‍රේල් 09

First Quarterපුර අටවක

අප්‍රේල් 18

Full Moonපසෙලාස්වක

අප්‍රේල් 25


2013 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]