UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

අනගාරික ධර්මපාලතුමන්ගේ ජන්ම දිනයට පින්කම්

ශ්‍රීමත් අනගාරික ධර්මපාලතුමන් විසින් ලෝක ශාසනික අභිවෘද්ධිය උදෙසාත්, බුදුන් උපන් දේශයේ දඹදිව ඓතිහාසික සිද්ධස්ථාන රැකගැනීම උදෙසාත් සිදුකළ ජාතික, ආගමික හා සාමාජික මෙහෙවරට ශ්‍රී ලංකාවේ සවිය සංවර්ධන පදනම හා සවිය සංචාරක සේවය විසින් ඉන්දියාවේ බුද්ධගයා පුදබිමේ දී සැප්තැම්බර් 15 සිට 17 දක්වා පුණ්‍ය වැඩසටහන් සහ අධ්‍යාපනික, සංස්කෘතික හා ප්‍රජා සේවා රැසක් සංවිධානය කර ඇත.

ඉතිරිය»

බුදුසසුන බැබළවූ ශ්‍රීමත් අනගාරික ධර්මපාල තුමා

බටහිර ආක්‍රමණිකයන්ගේ හිරිහැරවලට ගොදුරු වුණ බුදුදහම හා සංස්කෘතික උරුමය රැකගන්නට අපේ මුතුන් මිත්තෝ ජීවිත පරිත්‍යාගයෙන් ක්‍රියා කළහ. පූජ්‍ය මිගෙට්ටුවත්තේ ගුණානන්ද හිමි, හික්කඩුවේ ශ්‍රී සුමංගල නාහිමි වැනි පැවිදි උතුමන් ශාස්ත්‍රීය සංවාද, දේශන හා ලිපි ලේඛන ඔස්සේ අපේ රටේ අතීතයේ පැවැති බෞද්ධ පරිසරය, සංස්කෘතිය හා අධ්‍යාපනය යළි ගොඩනැඟීමට වෙර දැරූහ. ඒ අතර බුද්ධ ශාසනය, මාතෘභූමිය හා සිංහල ජන සමාජය රැක ගැනීමේ අදිටනින් තම ජීවිතය කැපකරන්නට සුදානම් වූ උතුම් මිනිසෙක් දහනව වන සියවසේ අවසාන භාගයේදී ගිහි සමාජයෙන් මතු වුණි. එනම්, සිංහලයන්ගේ හදවත්වල සදාතනිකව ජීවත්වන අනගාරික ධර්මපාල ශ්‍රී මතාණෝය.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

සුවසේ වෙසෙන මඟ

මේ ලෝකයෙහි ඇති බොහෝ ප්‍රශ්නවල මූලය හිත් තුළ ජනිතවන කෙලෙස් ධර්මතාවයන්ය. මානසිකව මෙන්ම බොහෝ කායික ව්‍යවසනයන් වන්නේද කෙලෙස් නිසා බව පැහැදිලිය. මානසික අසහනය, පසුතැවීම, කාංසාව, ආතතිය, වැනි තත්වයන්වලට මිනිසා ගොදුරු වන්නේ භෞතික දේ නිසා නොව මනස තේරුම් ගැනීමට නොහැකිවීම තුළිනි. මෙයට කදිම ධර්මාවාදා සමූහයක් ධම්මපදය සුඛවග්ගයේදී දේශනා කර ඇත. එහි අඩංගු ගාථා 12 න්ම සාකච්ඡා කරනුයේ මිනිසා සුඛය හෙවත් සැපය සකසා ගන්නේ කෙසේද? පරමාර්ථ සැපය කුමනාකාරද යන්නයි. ඉහත මාතෘකා කළ ගාථාවෙන් කියවෙනුයේ මෙම සමස්ත හරය හෙවත් යථාර්ථ ධර්මයයි.

ඉතිරිය»

නිවනට පිවිසෙන දොරටුව

නිවන යනු සියලු කෙලෙසුන් අවසන් වන අවස්ථාවයි. එය ආර්ය අෂ්ඨාංගික මාර්ගය ඔස්සේ ගමන් කොට පියවරෙන් පියවර සෝවාන්, සකෘදාගාමි, අනාගාමි, අර්හත් වශයෙන් ලැබිය යුත්තකි. තම ප්‍රඥාවෙන් ලැබිය යුතු එම නිවන් මඟ අවබෝධ කර ගැනීමට වීර්යයෙන් යුක්තව කටයුතු කළ යුතුව ඇත. බුදුදහම වනාහි ප්‍රඥාවන්තයින් උදෙසා දේශනා කළ එකකි. එයට හේතුව එය අවබෝධ කර ගැනීම එතරම්ම ගැඹුරු වූවක් බැවිනි. බුදුරජාණන් වහන්සේ මුලින්ම ලෝකයාට ධර්මය නොදෙසීමට තීරණය කළේද, එහි ගැඹුරු බව ද හේතුවෙනි.

ඉතිරිය»

 පස්යාල කලල්පිටිය ධාතුකන්ද පුරාණ රජ මහා විහාරයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා - ජනක වෙත්තසිංහ

 

 බිනර අව අටවක පෝය

බිනර අව අටවක පෝය සැප්තැම්බර් මස 15 වැනිදා සඳුදා අපරභාග 07.12 ට ලබයි. 16 වැනිදා අඟහරුවාදා අපරභාග 08.19 දක්වා පෝය පවතී. සිල් සමාදන්වීම 16 වැනිදා අඟහරුවාදාය.

 මීළඟ පෝය සැප්තැම්බර් 23 වැනිදා අඟහරුවාදාය.


පොහෝ දින දර්ශනය

Second Quarterඅව අටවක

සැප්තැම්බර් 16

Full Moonඅමාවක

සැප්තැම්බර් 23

First Quarterපුර අටවක

ඔක්තෝබර් 01

Full Moonපසෙලාස්වක

ඔක්තෝබර් 08


2014 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස්

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2014 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]