UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ශ්‍රී ලාංකේය 260 කට තායිලන්තයේ දී පැවිදිවීමට අවස්ථාවක්

මිහිඳු මාහිමියන් විසින් අප රටට ගෙන එනු ලැබූ සම්බුදු දහම චිරාත් කාලයක් අප රටේ යෙහෙන් වැජඹුණත් වරින් වර අප රටේ බුදු දහමට විදේශීය තර්ජන එල්ල වුණා. එවන් අවස්ථාවලදී අපේ මිත්‍රරටවලින් උපසම්පදාව ලබා ගැනීමට මෙන්ම දූත පිරිස් හුවමාරු කර ගැනීමද සිදුවුණා. මේ ඇසුරෙන් උපසම්පදාව යළි ලබා දීමෙන් අපට සුවිශාල දායකත්වයක් ලබා දුන් රටක් ලෙස අද තායිලන්තය නමින් අප හඳුන්වන එදා සියමය හඳුන්වන්න පුළුවන්.

ඉතිරිය»

 

මැදින් පෝදා සිරිපා කරුණා කිරීමට බොදු ජනතාව පුරුදු වී සිටිනවා

සමස්ත ලෝකවාසී බෞද්ධ ජනතාවගේත්, දෙස් විදෙස් සංචාරකයන්ගේත් ගෞරවනීයත්වයටත්, පූජනීයත්වයටත් පත්ව තිබෙන ශ්‍රීපාදස්ථානය, එහි පෞරාණිකත්වය සුරැකෙන අයුරින් සංරක්ෂණය කර සංවර්ධනය කරන බව වත්මන් ශ්‍රී පාදස්ථානාධිපති බෙංගමුවේ ධම්මදින්න නාහිමියෝ පවසති.

ඉතිරිය»

 

ධර්ම දේශනාව:

ශ්‍රද්ධාව ධනයකි බලයකි

බුදුරජාණන් වහන්සේ දේශනා කළ දහම විවෘත වූ තරමට ම බබළන්නේය, වැසුණු තරමට එහි බැබළීමක් නොවන්නේ ය යනු බුªද්ධදේශනාවයි. නිදහස් චින්තනයෙන් විමසීමෙන් හා පරීක්ෂා කිරීමෙන් තොරව හුදෙක් ගෞරවය, භක්තිය හා බිය පදනම් කරගෙන විශ්වාසයන්හි බැස ගැනීම හා ඇදැහීම භක්තියයි.ලොව පවත්නා සෙසු සියලු ආගම්වලට පදනම් වී ඇත්තේ භක්තිය යි. බුදුදහමේ ඇත්තේ භක්තිය නොව ශ්‍රද්ධාවයි.

ඉතිරිය»

 

සධාතුක ධා කරඬුවක් බඳුවූ බුද්ධංගල

මුරපළක් වූ බුද්ධංගල ගැන හැම සිංහලයකු තුළම කැක්කුමක් ඇති විය යුතුයි “ බුද්ධංගල තපෝ වනය නම් වටිනා පොත් පිංච ලියා පල කළ පුරාවිද්‍යා චක්‍රවර්තී එල්ලාවල මේධානන්ද ස්වාමීන් වහන්සේ එහි පෙර වදනෙහි ඉහත සඳහන සටහන් කර තිබේ. අම්පාර දිස්ත්‍රික්කයේ අම්පාර නගරයට කි.මී. 7 ක් පමණ උතුරෙන් බුද්ධංගල වන සෙනසුන පිහිටා ඇත.

ඉතිරිය»

මාතර වෙහෙරහේන පූර්වාරාම රජමහා විහාරයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා - ජනක වෙත්තසිංහ

 

මැදින් පුර පසළොස්වක පෝය

මැදින් පුර පසළොස්වක පෝය මාර්තු මස 26 වැනිදා අඟහරුවාදා අපරභාග 04.22 ට ලබයි.
27 වැනි දා බදාදා අපරභාග 02.55 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන් වීම මාර්තු මස 26 වැනිදා අඟහරුවාදාය.

මීළඟ පෝය
අප්‍රේල් 03 වැනිදා බදාදාය.


පොහෝ දින දර්ශනය

Full Moonපසෙලාස්වක

මාර්තු 26

Second Quarterඅව අටවක

අප්‍රේල් 03

New Moonඅමාවක

අප්‍රේල් 09

First Quarterපුර අටවක

අප්‍රේල් 18


2013 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]