UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

සතර සතිපට්ඨාන භාවනා චිත්තාභ්‍යාස පාඨමාලාව - 2013

කැලණිය චිත්තාභ්‍යාස සංවර්ධන හා පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථාන පාලක සභාව මෙහෙයවීමෙන්, චිත්තාභ්‍යාස සංවර්ධන උපදේශක, උතුරාවල ධම්මරතන හිමියන්ගේ අනුශාසනා පරිදි, වයස් භේදයකින් තොරව, ගිහි/ පැවිදි, උපාසක උපාසිකා හා භාවනායෝගී සැමට නොමිලේ පැවැත්වෙන මෙම පාඨමාලාවට ඉල්ලුම් කළ හැකි ය.

ඉතිරිය»

ජාතික නිදහස් සටනයි මහ සඟරුවනයි

වසර සිය ගණනක් නිදා සිටි සිංහලයන් අවදි කරන්නට සිංහල පාලකයන්ට නියම පාලනය ගෙන යන්නට වැලිවිට අසරණ සරණ සරණංකර සංඝරාජ මාහිමියන්ගෙන් පටන් ආගමික වශයෙන් ජාතික වශයෙන්, බෞද්ධ අධ්‍යාපන වශයෙන් සිංහල ජාතියට පණ පොවන්නට හික්කඩුවේ ශ්‍රී සුමංගල මා හිමි, රත්මලානේ ශ්‍රී ධර්මාලෝක නා හිමි, රත්මලානේ ශ්‍රී ධර්මාරාම හිමි, මිගෙට්ටුවත්තේ ගුණානන්ද හිමි, අනගාරික ධර්මපාලතුමා, ඩේවිඩ් හේවාවිතාරණ මැතිතුමා යන පැවිදි උතුමන් හා ගිහි උතුමන් ආදර්ශයෙන්, අවවාදයෙන් දේශනයෙන් කළ ඉමහත් සේවාවන් සිරිලක් මාතාව නිදහස් කර ගැනීමේ නොමැකෙන පියසටහන් විය

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

මුළු ලොවෙහි අධිපතිකමටත් වඩා උතුම් සෝවාන් ඵලය

මෙම උත්තරීතර තත්ත්වයට පත්වීමේ දී පුද්ගල සන්තානගතව තිබෙන සංයෝජන ධර්ම තුනක් සමූලෝත්පාඨනය වේ. එනම් සක්කාය දිට්ඨි, විචිකිච්ඡා, සීලබ්බත පරාමාස යන තුනයි. ඒ සමඟම අපායගාමී අකුසල ශක්තිය ද ප්‍රහීණවෙයි. සෝවාන් පුද්ගලයා කිසිවිට සතර අපායට නොවැටේ. ඔහු සුගති භාවයෙහි ද සත්වරකට වඩා නූපදියි. අටවැනි භවයක් ඔහුට නැත. ක්‍රමයෙන් ප්‍රතිපදාවට වඩා ඔහු සසර කෙළවර දකියි

ඉතිරිය»

ඉතිහාසයේ පරිච්ඡේදයක් ආලෝකවත් කළ ඓතිහාසික මානියම්ගම රජමහා විහාරය

අවිස්සාවේල්ල – පනාවල මාර්ගයේ කි.මී. 3 ක් පමණ ගිය තැනදී මානියම්ගම කීර්ති ශ්‍රී රාජමහා විහාරය නමින් වූ නාම පුවරුවක් හමුවෙයි. එතැන් සිට උතුරට දිවෙන මඟෙහි තවත් මීටර් 400 ක් පමණ කෙටි දුරක් ගමන් කර මෙම ඓතිහාසික පුද බිම වෙතට ළඟා විය හැකි ය.

ඉතිරිය»

 
 
 
 
ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]