UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

හිස තෙල් ගෑමට තෙල් පිරිත් කිරීම අලුත් අවුරුදු උදාවත් සමඟ ඇරැඹේ!

සිංහල අලුත් අවුරුද්දේ අප්‍රේල් 16 වැනිදාට යෙදී ඇති හිසතෙල් ගෑමේ චාරිත්‍රය නිමිත්තෙන් ඖෂධ සංයෝගයෙන් සකස් කරනු ලබන හිසතෙල් ගිරිමානන්ද සූත්‍රයෙන් පිරිත් කිරීම අලුත් අවුරුදු උදාවත් සමඟ අප්‍රේල් 13 වැනිදින ආරම්භ කෙරේ. තුන්තිස්පැයක් මෙසේ පිරිත් කිරීම, දහවෙනි වතාවටත් සිදුකරනු ලබන්නේ, අස්ගිරිය විජයසුන්දරාරාම පුරාණ විහාරයේ රාජකීය පණ්ඩිත අමුනුපුර පියරතන හිමියන් විසිනි.

ඉතිරිය»

සිංහල - හින්දු අලුත් අවුරුද්දේ බෞද්ධ ආභාෂය

සිංහල, හින්දු අලුත් අවුරුද්ද ආරම්භ වුණේ කොහොමද? ඒ කවදා ද? කියලා පැහැදිලි කළ හැකිද?
වර්තමානයේ බොහෝ දෙනෙක් “සිංහල, හින්දු” අලුත් අවුරුද්ද නමින් හඳුන්වන මේ උත්සවය, ඇතැමෙක් වෙනත් නම් වලිනුත් හඳුන්වන්න උත්සාහ කරනවා. නමුත් නමට වඩා මේ උලළෙහි ඇති හරයයි සමාජයට වැදගත් වන්නෙ. අර්ථවත් වන්නෙ සිංහල, හින්දු අලුත් අවුරුද්දේ ආරම්භය සිදුවුණේ කවදාද කියලා නිශ්චිතව කියන්න පුළුවන්. පැහැදිලි සාධක තවම නම් සොයාගෙන නැහැ. නමුත් ඇතැමෙක් එය ඉතාම නිශ්චිතව මහා සම්මත නම් රාජ යුගයකටත් තවත් කෙනෙක් ලෝකයේ මුලින්ම පහළවූවා යැයි කියන හෙළ ශිෂ්ටාචාරයකටත් සම්බන්ධ කරනවා. නමුත් ඒ කිසිවක් පැහැදිලිව සනාථ කරන, තර්කානුකූල කුමන හෝ සාධකයක් ඔවුන් කිසිවෙක් මෙතෙක් ඉදිරිපත් කරලා නැහැ.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

දියුණුවට මඟ


අසිරිමත් බුදු රුව දැකීම තරම් නෙත් සිත් පහන් කරවන දසුනක් ලොව තවත් නැත. “බුද්ධ” යන වචනය තරම් ඉමිහිරි වදනක් හඬක් ලොව තවත් නැත.
ගුණ දහම් වඩා දුසිරිත් දුරු කිරීමට ඔබේ අපේ සිත් පහන් කරන්නට බුදු බණ බුදුසරණින් ඉදිරිපත් කරන දහම් දෙසුම් පිහිට වුණා. උතුම් නිවන් ගමන් මඟ (ආර්ය මාර්ගය) හෙළි පෙහෙළි කරනවා අපේ සිත් ඒ සඳහා යොමු කරවනවා. ඒ සඳහා අපි ධර්ම ගෞරවය උපදවා ගෙන දහමට සිත යොමු කළ යුතුයි.
ශ්‍රද්ධා, ශීල, ත්‍යාග, ප්‍රඥා දියුණු කළ යුතු යි. ඉහත දක්වන ලද ගාථාව තුළින් ජීවිතයක් අවදියෙන් සහ ප්‍රබෝධයෙන් ගොඩ නඟා ගන්නේ කෙසේදැයි විස්තර කර දී තිබෙනවා.

ඉතිරිය»

රුහුණු කතරගම දේවාලයේ අවුරුදු මංගල්‍ය පෙරහර

රුහුණු කතරගම මහාදේවාලයේ වාර්ෂික අවුරුදු මංගල්‍ය පෙරහර අප්‍රේල් 14 දින රාත්‍රී සුබ නැකැත් අනුව පැවැත්වේ. උඩරට, පහතරට මෙන්ම ලංකාවේ විවිධ කලායතනවල නැටුම් කණ්ඩායම් හා අලි ඇතුන්ගෙන් යුතුව පෞරාණික චාරිත්‍ර වලට මුල් තැනක් දෙමින් අලංකාර අන්දමින් පෙරහර පැවැත්වීමට ජනාධිපති පෞද්ගලික ලේකම් රුහුණු කතරගම මහා දේවාලයේ බස්නායක නිලමේ ශෂීන්ද්‍ර කුමාර රාජපක්‍ෂ මහතා කටයුතු සංවිධානය කර ඇත.

ඉතිරිය»

කොළඹ 9 එළියස් පෙදෙසේ සංඝමිත්තා විහාරයේ වසර 106ක් පැරැණි බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ

ඡායාරූපය-සමන් ශ්‍රී වෙදගේ

බක් පුර අටවක පෝය

    අප්‍රේල් 12 වැනිදා සෙනසුරාදා පූර්ව භාග 12.47 ට ලබයි.
13 වැනිදා ඉරිදා පූර්ව භාග 11.25 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන්වීම අප්‍රේල් 12 වැනිදා සෙනසුරාදා ය.

මී ළඟ පෝය අප්‍රේල් 19 වැනිදා සෙනසුරාදා ය


පොහෝ දින දර්ශනය

First Quarterපුර අටවක

අප්‍රේල් 12

Full Moonපසෙලාස්වක

අප්‍රේල් 19

Second Quarterඅව අටවක

අප්‍රේල් 28

New Moonඅමාවක

මැයි 05
ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | ඉංග්‍රිසි ලිපි | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2008 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]