UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

සිරිපා වන්දනා සමය උඳුවප් පොහොයෙන් ඇරඹේ

සමස්ත ලෝකවාසීන්ගේ ගෞරවාදරයට හා පූජනීයත්වයට පත්ව තිබෙන ගෞතම බුදුපියාණන්ගේ ශ්‍රී පාද පද්මය වැඳ පුදා ගැනීමේ නව සිරිපා සමය ලබන උඳුවප්පුර පසළොස්වක පොහෝ දින සිට ආරම්භ වේ. ඒ නිමිත්තෙන් සුමණ සමන් දේව ප්‍රතිමාව, දේවාභරණ සහ සධාතුක කරඬුව ශ්‍රීපාදස්ථානය වෙත වැඩමවීම ලබන 05 දින උදේ අවිස්සාවේල්ල හැටන් නල්ලතන්නිය හා පලාබද්දල මාර්ග දෙකෙන්ම සිදු කෙරේ.

ඉතිරිය»

සඳහිරු සෑයේ ශ්‍රී සර්වඥ ධාතුන් වහන්සේලා ජනාධිපතිතුමාගේ සුරතින් නිදන් කළ වගයි

දශක තුනක කාලයක් අප මාතෘභූමිය වෙලා සිටි ත්‍රස්තවාදය නිමාකර ලක් දෙරණේ සාමය ස්ථාපිත කිරීම ඉතිහාසයේ සනිටුහන් කරනු වස් ඓතිහාසික අනුරාධපුර පුණ්‍ය භූමියේ ඉදිවන සඳහිරු සෑ රදුන්ගේ ගර්භයේ ශ්‍රී සර්වඥ ධාතුන් වහන්සේලා තැන්පත් කිරීමේ පුණ්‍යෙ‍ාත්සවය ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මැතිතුමාගේ සහභාගිත්වයෙන් (ඉකුත් 23 දා) පැවැත්විණි.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

තෙරුවන් ගුණ හඳුනා ගනිමු

සැවැත් නුවර දෙව්රම් විහාරයේ දී ඉහත දැක්වෙන ගාථා බුදුරජාණන් වහන්සේ දේශනා කළේ කොසොල් මහ රජතුමාට , මෙම ගාථාවල අදහස දිරිමත් නුවණැති පුද්ගලයා තමන්ගේ යහපත දැන තුණුරුවන් කෙරෙහි ශ්‍රද්ධාව උපදවාගෙන සිත, කය වචනයෙන් ධර්මයෙහි හැසිර මෙලොව ප්‍රශංසාව ලබා මෙලොවත්, සුගතියේත් සතුටු වෙන බවයි.

ඉතිරිය»

බෞද්ධ පුදබිම් අංක - 2

යාපනයේ කදුරුගොඩ විහාරය

මෙකල යාපනය දිස්ත්‍රික්කයේ පිහිටි පැරණිතම බෞද්ධ පූජා භූමියක් ලෙසින් කදුරුගොඩ විහාරය හැඳින්විය හැකිය. මෙහි පුරාණ සිංහල නාමය කදුරුගොඩ වුවද එහි දෙමළ භාෂාවෙන් ව්‍යවහාරවන්නේ කන්නරෝඩෙයි යන නාමයෙනි.මෙම පුරාවිද්‍යා ස්ථානයේ මෑත භාගයේ දීද පුරාවිද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුව විසින් කැණීම් කටයුතු සිදු කරන ලදී. මෙය පිහිටියේ චුන්නාකම් (හුණුගම) මාන්පායි මාර්ගයේ චුන්නාකම් හි සිට කිලෝමීටර් 3 ක් පමණ දුරිනි.

ඉතිරිය»

අසිත තවුසා කුමරු දැකීම සිතුවම - සරත් නන්ද කුමාර

 

උඳුවප් පුර අටවක පෝය

උඳුවප් පුර අටවක පෝය නොවැම්බර් මස 29 වැනි දා සෙනසුරාදා පූර්ව භාග 04.39 ට ලබයි. 30 වැනි දා ඉරිදා පූර්වභාග 02.38 දක්වා පෝය පවතී. සිල් සමාදන්වීම නොවැම්බර් 29 වැනි දා සෙනසුරාදාය.

මීළඟ පෝය දෙසැම්බර් 06 වැනිදා ය.


පොහෝ දින දර්ශනය

First Quarterපුර අටවක

නොවැම්බර් 29

Full Moonපසෙලාස්වක

දෙසැම්බර් 06

Second Quarterඅව අටවක

දෙසැම්බර් 14

Full Moonඅමාවක

දෙසැම්බර් 21


2014 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස්

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2014 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]