UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ලන්ඩන් ශ්‍රී සම්බෝධි බෞද්ධ භාවනා මධ්‍යස්ථානය ඇරැඹේ

එක්සත් රාජධානියේ ලන්ඩනයේ ප්ලයිස්ටෝව් හි ඩැක්රි මාර්ගයේ අංක 84 දරණ ස්ථානයේ පිහිටි ශ්‍රී සම්බෝධි ප්‍රජා සංවර්ධන පදනම අරඹන ලද්දේ භාවනාව හා සන්සුන් භාවය තුළින් අධ්‍යාත්මික හා සමාජ ප්‍රගමනය සඳහා මානව වර්ගයාගේ මානසික සුවය හා අස්වැසිල්ල සංවර්ධනය කිරීමට මෙන්ම බටහිර ලෝකය පුරා බුද්ධ ධර්මය ව්‍යාප්ත කිරීමේ අභිමථාර්ථය ඇතිවය.

ඉතිරිය»

ප්‍රථම ධර්ම දේශනාව පැවැත් වූ අසිරිමත් ඇසළ පොහොය

ධම්මචක්කප්පවත්තන සූත්‍ර දේශනාව තුළින් පෙර නොඇසූ විරූ ධර්මයන්හි නුවණැස් පහළ විය. ඤාණය පහළ විය. ප්‍රඥාව පහළ විය. විද්‍යාව පහළ විය. ආලෝකය පහළ විය.ඒ අනුව ඇසළ පොහෝදා සිදු වූ සදාඅනුස්මරණීය සිදුවීම මෙම ධම්මචක්කප්පවත්තන සූත්‍රය පැවැත්වීමයි.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

ධම්ම චක්කප්පවත්තන සූත්‍රය තුන් ලොවක් සැනසූ ප්‍රඥාලෝකය

සුගත තථාගත අප සම්මා සම්බුදුරජාණන් වහන්සේ මෙයට සාරාසංඛ්‍ය කල්ප ලක්ෂයකට පෙර මනුලොව පහළවූ දීපංකරනම් බුදුරජාණන්වහන්සේගේ හමුවේදී ලබාගත් නියත විවරණයෙන් ඒකාන්තයෙන් “මමද මතු කලෙක ලොව්තුරා බුදුබව ලබා අනන්ත සත්වයන් සසර දුකින් මුදවන්නෙමියි තිර සර අදිටනින් සූවිසි විවරණ ලබා දානාදී සමතිස් පෙරුම්දම් පුරා දඹදිව ගයා ප්‍රදේශයේ ශ්‍රී මහා බෝධීන් වහන්සේ අභියස වැඩසිට උතුම් චතුරාර්ය සත්‍ය ධර්මය අවබෝධ කොට ලොව්තුරා බුද්ධත්වයට පත්වී වදාළ සේක.

ඉතිරිය»

තායිලන්තයේ දී මහත් හරසර මැද රෝපණය කළ බෝ සමිඳු...

තායිලන්ත රජ පවුලට අයත් රාජකීය විහාරස්ථානය වන ඓතිහාසික වට් අරූන් විහාරස්ථානයේ මෙන්ම එරට උතුරු ප්‍රාන්ත අනුනායක ස්වාමීන්ද්‍රයාණන් වහන්සේ ඇතුළු තවත් ස්වාමීන්වහන්සේලා 09 නමකගෙන් සැදුම්ලත් තායිලන්ත විශේෂ බෞද්ධ ධර්ම දූත කණ්ඩායමක් පසුගිය වෙසක් මාසයේ දී මෙරට කරන ලද වන්දනාමය සංචාරයකදී අතිගරු ජනාධිපතිතුමන් හා ගරු අග්‍රාමාත්‍යතුමන් බැහැදකින ලදී. එම ගමනේ දී කරන ලද ඉල්ලීමක ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් තායිලන්තය වෙත බෝධීන් වහන්සේ නමක් පූජා කරන්නට අවැසි කටයුතු සූදානම් කරන්නට යෙදුණි.

ඉතිරිය»

සිතුවම - සරත් නන්ද කුමාර

 

ඇසළ පසළොස්වක පෝය

ඇසළ පසළොස්වක පෝය ජුලි මස 11 වැනිදා සිකුරාදා අපරභාග 08.31 ට ලබයි. 12 යවැනිදා සෙනසුරාදා අපරභාග 04.54 දක්වා පෝය පවතී. සිල් සමාදන්වීම ජුලි මස 12 වැනිදා සෙනසුරාදාය.

මීළඟ පෝය
ජුලි මස 19 වැනිදා සෙනසුරාදා ය.
 


පොහෝ දින දර්ශනය

Full Moonපසෙලාස්වක

ජුලි 12

Second Quarterඅව අටවක

ජූලි 19

Full Moonඅමාවක

ජූලි 26

First Quarterපුර අටවක

අගෝස්තු 04


2014 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස්

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2014 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]