UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

අමරපුර සිරි සුමන මහානිකායේ උපසම්පදා විනයකර්ම – 2014

දඩලුපරම්පරායත්ත අමරපුර සිරි සුමන මහා නිකායේ උපසම්පදා විනය කර්මය 2014 ජූනි මස 28 දින පන්නිපිටිය දෙපානම ශ්‍රී දෙවුරම් මහා විහාරස්ථ ශ්‍රී පියදස්සි උපෝෂථාගාරයේ දී ශාස්ත්‍ර විශාරද පණ්ඩිත අතිපූජ්‍ය මාතර විමලරතන මහා නායක ස්වාමීන්ද්‍රයන් වහන්සේගේ ප්‍රධානත්වයෙන් සිදු කිරීමට නියමිත බව නිකායික සියලු භික්‍ෂු සංඝයා වෙත දන්වා සිටී.

ඉතිරිය»

මහාචාර්ය වල්පොළ රාහුල නාහිමි

මහාචාර්ය වල්පොළ රාහුල හිමියන් ඉතා අල්පේච්ඡ දිවියක් ගත කළ සුපේශල ශික්ෂාකාමි විනය ගරුක හිමි නමකි. කිසිවිටක ප්‍රසිද්ධිය යන්න ගැන මඳ හෝ අවධානයක් යොමු නොකළ මේ කෘතහස්ත හිමිපාණන් පවසා තිබුණේ තමන් වහන්සේ අපවත් වූ විට අපවත් වූ දා පසු දින හෝ ළඟම තිබෙන ආදාහනාගාරයේ අවසන් කටයුතු කඩිනමින් සිදුකර අවසන් කරන ලෙසයි.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

දිවි ගමන සරුකරන දහම් කරුණු සතරක්

බුදුදහම අනුපූර්ව ප්‍රතිපදාවකි. එහි මුල සීලයයි. සීලය සංවරකම, තැන්පත් කම, තපස හික්මුණුකම වැනි අර්ථ රාශියක ගැනේ. නිර්වාණගාමී ප්‍රතිපදාවෙහි නිමග්න වනු කැමැත්තා ප්‍රථමයෙන්ම සීලයෙහි පිහිටා සිතත්, කයත් සංවර කර ගැනීමෙන් චිත්ත සමාධිය මහත් ඵල, මහානිසංස ලැබෙන බව විසුද්ධි මාර්ගයෙහි පෙන්වා දෙයි.

ඉතිරිය»

බෞද්ධ ලකුණ ඔසවා තබන පොලොන්නරුවේ කිරි වෙහෙර

පොළොන්නරු රාජධානියේ නටබුන් අතර රැෙඳමින් ඉතා රමණීය වූද ඓතිහාසික වූද සන්හිඳියාවෙන් පිරිපුන් ආගමික පරිසරයේ ස්වභාවය උදෙසා සුවිශේෂි වූ පසුබිමක නිර්මාණය කර තිබේ. කිරිවෙහෙර දෙවැනි වන්නේ පොළොන්නරුවේම ඇති ‘රන්කොත් ‘ වෙහෙරට පමණකි. මෙය කරවන ලද්දේ මහා පරාක්‍රමබාහු රජතුමාගේ (ක්‍රි.ව. 1153- 1186) එක් මෙහෙසියක වූ සුභද්‍රා රැජිනි විසින් යැයි කියැවෙයි. මේ මහා ස්තූපය ආරම්භයේදි ‘රූපවතී’ ස්තූපය නමින් හැඳින්වූ බවට සඳහනක් ද තිබෙයි.

ඉතිරිය»

 

මොරටුව ශ්‍රී ‍ කවිධජ විපස්සනා භාවනා මූලස්ථ සිරිසේන ධර්ම මන්දිරයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා - ජනක වෙත්තසිංහ

 

පොසොන් මස අමාවක පෝය

පොසොන් මස අමාවක පෝය ජූනි මස 26 වැනි දා බ්‍රහස්පතින්දා අපරභාග 12.11 ට ලබයි. 27 වැනිදා සිකුරාදා අපරභාග 01.41 දක්වා පෝය පවතී. සිල් සමාදන් වීම ජූනි මස 26 වැනි දා බ්‍රහස්පතින්දාය.

මීළඟ පෝය
ජූලි මස 05 වැනිදා සෙනසුරාදා ය.

 


පොහෝ දින දර්ශනය

Full Moonඅමාවක

ජූනි 26

First Quarterපුර අටවක

ජූලි 05

Full Moonපසෙලාස්වක

ජුලි 12

Second Quarterඅව අටවක

ජූලි 19


2014 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස්

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2014 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]