UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

මිගෙට්ටුවත්තේ ගුණානන්ද හිමියන්ගේ චරිතාපදානය සිනමාවට

1823 පෙබරවාරි මාසයේ දකුණේ මොහොට්ටිවත්තේ උපන් මහා පඬිවර මිගෙට්ටුවත්තේ ගුණානන්ද නා හිමියන්ගේ චරිතාපදානය ශ්‍රී ලංකාවේ අති දැවැන්ත නිෂ්පාදනයන් ලෙස සිංහල සිනමාවට නැගීමේ මූලික කටයුතු ආරම්භ කර ඇත.

ඉතිරිය»

අමරපුර ශ්‍රී ධර්මරක්ෂිත මහානිකායේ අභිනව මහානායක ධුරයෙන් පිදුම් ලබන බම්බලපිටියේ සිරි වජිරාරාමාධිපති ශ්‍රී ප්‍රඥාසිංහ ධර්ම කීර්ති ශ්‍රී රාජකීය පණ්ඩිත, ශාස්ත්‍රපති තිරිකුණාමලේ ආනන්ද මහා නා හිමි

බම්බලපිටියේ සිරි වජිරාරාමාධිපති, අමරපුර ශ්‍රී ධර්මරක්ෂිත මහානිකායේ අභිනව මහානායක ධුරයට ශ්‍රී ප්‍රඥාසිංහ ධර්ම කීර්ති ශ්‍රී රාජකීය පණ්ඩිත, ශාස්ත්‍රපති තිරිකුණාමලේ ආනන්ද මහා නා හිමිපාණන් වහන්සේ පත්ව සිටිති.  ඒ පිළිබඳ අක්ත පත්‍ර ප්‍රදානෝත්සවය ශ්‍රී ලංකා අමරපුර මහානිකායේ උත්තරීතර මහානායක ධූරීණඅතිපූජ්‍ය දෛවී භාෂා විශාරද අග්ගමහා පණ්ඩිත දවුල්දෙණ ශ්‍රී ඤාණිස්සර මහ නා හිමිපාණන් වහන්සේගේ ප්‍රධානත්වයෙන් සහ ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජයේ අතිගරු ජනාධිපති ශ්‍රීමත් මහින්ද රාජපක්‍ෂ මැතිතුමන්ගේ සහභාගිත්වයෙන් 2014 මැයි මස 04 වෙනි ඉරු දින පස්වරු 2.30 ට මහරගම සිරි වජිරඤාණ ධර්මායතනයේ දී පැවැත්වේ

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

දෙලොව දියුණුව

බුදු දහම පිළිබඳව ගැඹුරට නො හැදෑරූ අපරදිග උගත්තු බුදු දහම සර්වාශුභ දර්ශනයක්, බුදු දහම පරලොව පමණක් සලකන ආගමක් ආදි මති මතාන්තර ඇති කළහ. එහෙත් එහි සත්‍යාසත්‍ය තාවය අද ලොවටම පසක් වී ඇත. බුදු දහම,අනිත්‍ය, දුක්ඛ, අනාත්ම යන ත්‍රිලක්‍ෂණ දක්වනුයේ සංස්කාර ධර්මයන්ගේ සත්‍ය ස්වභාවය එය බැවිනි. මේ යථා ස්වභාවය දක්වා පසු තැවෙන්නට යි කිසි තැනෙක උගන්වා නැත. අත්ථී සුඛය ඇති වීමට සම්පත් රැස් කළ යුතු බවත්, ලෝකයාට ණය නොවී ජීවත්වීමට ධනය ඉපැයිය යුතු බවත්, වතු පිටි ඉඩ කඩම් සපයා ගෙන භෝග සුඛය ඇති කර ගත යුතු බවත් මේ සැම දෙයක්ම නිවැරදිව කොට අනවජ්ජ සුඛය ලබා ගත යුතු බවත් බුදු දහමින් පෙන්වා දී ඇත.

ඉතිරිය»

වෙල්ගම් වෙහෙර නටබුන් මත වුව සදාතනික ආලෝකයේ පහන්සිල දැල්වෙයි

ත්‍රිකුණාමල දිස්ත්‍රික්කයේ කට්ටුකුලම් කොට්ඨාසයේ පෙරියකුලම් වැව අසල මෙම ඓතිහාසික විහාරස්ථානය ඉදි වී තිබෙයි. මෙතැන දී ඔබට අමුත්තක් දැනෙන්නේ දමිළ ග්‍රාම නාමයන් අතර දමිළ මිනිසුන් බහුතරයක් ජීවත්වන ප්‍රදේශයක් මධ්‍යයේ දමිළ මිනිසුන්ගේ පූජනීය ස්ථානය වන කෝවිලක් නොවන බෞද්ධ විහාරස්ථානයක නෂ්ඨාවශේෂ ආශ්‍රයේ සැරිසරන්නට අප සැමට දුර්ලභ අවස්ථාවක් සැලසී ඇති නිසා ය.

ඉතිරිය»

 

ගංගොඩවිල නුගේගොඩ ශ්‍රී විජයාරාම රජ මහා විහාරයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා - ජනක වෙත්තසිංහ

 

බක් අමාවක පෝය

බක් අමාවක පෝය අප්‍රේල් මස 28 වැනිදා සඳුදා අපරභාග 12.44 ට ලබයි.
29 වැනිදා අඟහරුවාදා පූර්ව භාග 11.49 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන්වීම අප්‍රේල් 28 වැනිදා සඳුදා ය.

මීළඟ පෝය
මැයි 07වැනිදාබදාදා ය.


 


පොහෝ දින දර්ශනය

New Moonඅමාවක

අප්‍රේල් 28

First Quarterපුර අටවක

මැයි 07

Full Moonපසෙලාස්වක

මැයි 14

Second Quarterඅව අටවක

මැයි 21


2014 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස්

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2014 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]