UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

මහනුවර ඇසළ පෙරහර

මෙවර මහනුවර ඇසළ පෙරහර මංගල්‍යය සතර මහ දේවාලයන්හි සුබ නැකතට කප් සිටුවීමෙන් ප්‍රථම කුඹල් පෙරහර අගෝස්තු 11 දින පස්වරු 7.31 ට වීදි සංචාරය කිරීම ඇරැඹිණි. ශ්‍රී දළදා මාලිගාව අභියසින් පිටත්වන පෙරහර දළදා වීදිය, ඩී.එස්. සේනානායක වීදිය, පන්සල පාර ඔස්සේ ඉහළට පැමිණ දේව වීදිය, කොළඹ වීදිය, යටිනුවර වීදිය, රජ වීදිය ඔස්සේ ඉහළට විත් ගෙවදීමට නියමිතය.

ඉතිරිය»

වාර්ෂික චීවර පූජාව හා සත්බුදු වන්දනාව සිදු කැරෙන අනුරාධපුර නෙල්ලිකුලම සිරි සම්බුද්ධ පංචසතික ශ්‍රාවක චාරිකාරාමය

වසර තිහක පමණ වූ කුරිරු යුද්ධයේ නිමාව දකිමින් සිටි මොහොතක අනුරාධපුර සිරිසඟබෝ භාවනා මධ්‍යස්ථානාධිපති, කල්‍යානි සාම ගී‍්‍ර ධර්ම මහාසංඝ සභාවේ උතුරුමැද පළාතේ ප්‍රධාන සංඝනායක, හා රජරට පාර්ශ්වයේ උපාධ්‍යාය අලුත්ගම බෝගමුවේ සද්ධාරංසි නායක ස්වාමීන්ද්‍රයන් වහන්සේ දුර දක්නා නුවණින් අපූර්වතම ආගමික කේන්ද්‍රස්ථානයක් බිහි කළහ.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

තිදොර සංවරය

තීණිමානි භික්ඛවේ බාලස්ස බාල ලක්‍ඛණානි, බාල නිමිත්තානි, බාල අපදානිච පින්වත්නි, බුදුරජාණන් වහන්සේ විසින් මජ්ඣිම නිකායේ සුඤ්ඤත වග්ගයේ එන බාල පණ්ඩිත සූත්‍රයෙන් බාලයා හා පණ්ඩිතයා දැන හැඳින ගැනීමට නිර්ණායක ගණනාවක්ම දේශනා කොට තිබෙනවා. බාල ශබ්දය අර්ථ කිහිපයකම යෙදෙනවා. වයසින් අඩු තැනැත්තා හැඳීන්වීමටද බාල ශබ්දය භාවිතා කෙරෙනවා.

ඉතිරිය»

පිවිතුරු පුදබිම කතරගම

බහුතරයක් ජනතාව කතරගමට පිවිසෙන්නේ ස්කන්ධ කුමාර නොහොත් කඳ සුරිඳුන්ගේ පිහිට ලබා ගැනීමේ මූලික චේතනාව පෙරදැරි කරගෙනය. බොහෝවිට යමකු දෙවිඳුන් යදින්නේ භෞතික ජීවිතයට යමක් ලබා ගැනීම උදෙසා ය. තමාට පිහිට තමාම බව නිසිලෙස පිහිටුවා ගත් සිතින් අවබෝධ කරගත හැකි බව ඉගැන්වෙන පිවිතුරු බුදුදහමට අනුගතවීමෙන් ලැබෙනා අධ්‍යාත්මික සුවය කොතරම් භෞතික සම්පත් ලැබුණ ද ඉන් අත්වන තාවකාලික සුවයට කිසිසේත් ලගු කළ නො හැකි ය. අද කතරගම නාමය බැඳි පවතින්නේ කඳ සුරිඳුන්ගේ ඇල්ම බැල්මට නතුව දේවාල පරිශ්‍රයක කඳ සුරිඳුන්ගේ බල පරාක්‍රමය විහිදුවාලන අඩවියක් ලෙසිනි.

ඉතිරිය»

මහනුවර අස්ගිරි ගෙඩිගේ රජමහා විහාරයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා- ජනක වෙත්තසිංහ

 

නිකිණි පුර අටවක පෝය

 අගෝස්තු මස 14 වැනි දා බදාදා පූර්ව භාග 05.10 ට ලබයි.
15 වැනිදා බ්‍රහස්පතින්දා පූර්වභාග 03.35 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන්වීම අගෝස්තු 14 වැනිදා බදාදා ය.

මීලඟ පෝය
අගෝස්තු 20 වැනි දා අඟහරුවාදා ය.


පොහෝ දින දර්ශනය

First Quarterපුර අටවක

අගෝස්තු 14

Full Moonපසෙලාස්වක

අගෝස්තු 20

Second Quarterඅව අටවක

අගෝස්තු 28‍

New Moonඅමාවක

සැප්තැම්බර් 04


2013 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]