UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

මහාචාර්ය කුඹුරුගමුවේ වජිර හිමියෝ අග්ගමහා පණ්ඩිත උපාධියෙන් සම්මාන ලබති

සම්බුද්ධ ශාසනයේ චිරස්ථිතිය වෙනුවෙන් ධර්ම ශාස්ත්‍රීය සේවයේ යෙදෙන වියත් යතිවරයන් වහන්සේලා උදෙසා මියන්මාර් රාජ්‍යය පිරිනමන උසස්ම ගෞරව සම්මානය වන අග්ගමහාපණ්ඩිත උපාධිය පෑලියගොඩ විද්‍යාලංකාර පිරිවෙන්වාසී, සාහිත්‍ය චක්‍රවර්ති මහාචාර්ය කුඹුරුගමුවේ වජිර නා හිමියන් වෙත පිරිනමා ඇත.

ඉතිරිය»

හිත මිතුරු ගුණ පිරුණු දැහැමි සමාජය

සමාජ ප්‍රගතිය යනු ඔවුනොවුන් සතු යුතුකම් සහ වගකීම් මැනැවින් ඉටුකිරීම බව පැහැදිලිය. යහපත් සමාජයක් උදෙසා දේශිත බුදුදහම නිරන්තරයෙන්ම අවධාරණය කළේ පුද්ගලයාගේ ධාර්මික පැවැත්මයි. පුද්ගලයා යහපත් නම් නිතැතින්ම සමාජය ද යහපත් වනු ඇත. බුදුන් වහන්සේ මුළුමහත් සමාජයම එක්වර හදන්නට උත්සාහ කළේ නැත. පුද්ගලයා හැදුනහොත් සමාජය ද හැදෙනබව උන්වහන්සේගේ පිළිගැනීම විය.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

බුදුඋපත පරම සැපයකි

නිවන් මාර්ගය ලොවට පෙන්වා දී අවිද්‍යා අන්ධකාරයෙන් ලෝකයා මුදවා ගැනීම නිසා බුදුඋපත හැර අනෙකක් ලෝකයාගේ පරම සැපත සඳහා හේතු නොවේ. බුදුඋපත නිසාම සිදුවන සදහම් දෙසීම ද ඒ අනුව පරම සැපතක්ම වේ. බුදුන් වදාළ ධර්මය ලෝකයා වෙත ගෙන යන භික්ෂූන් වහන්සේගේ සමඟි භාවයද, එසේ සමඟිව සිදු කරන ප්‍රතිපත්ති පිරීම ද ලෝකයාගේ මෙලොව, පරලොව සැපත සඳහාම හේතු වේ.

ඉතිරිය»

දෙව් විමනක් වන් දළදා මාලිගාව බැඳි කෙම්බිම බෙලිගල

දන්ත ධාතූන් වහන්සේ වඩා හිඳවාලූ පුද බිම් ලංකා බෞද්ධ ඉතිහාසයේ සැලකෙන්නේ සුවිශේෂිත වූ පුණ්‍යභූමි ලෙස ය. එවන් එක් ස්ථානයකි බෙලිගල. පොළොන්නරු රාජධානිය බිඳ වැටෙන්නේ කාලිංග මාඝගේ බලවත් ආක්‍රමණයන් නිසා ය. ඒ නිසාම පොළොන්නරු රාජධානිය සංක්‍රමණය වන්නේ දඹදෙණියට ය. තුන්වන විජයබාහු රජතුමා (ක්‍රි.ව. 1232 – 1236 ) මෙසේ පැමිණ ආරක්‍ෂාව සඳහා දඹදෙණි රාජධානිය පිහිටුවා ගනී.

ඉතිරිය»

වාද්දුව පොතුපිටිය පූජාරාම මහා විහාරයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා - ජනක වෙත්තසිංහ

 

මැදින් පුර අටවක පෝය

මැදින් පුර අටවක පෝය මාර්තු මස 19 වැනි දා අඟහරුවාදා පූර්ව භාග 09.40ට ලබයි.
20 වැනි දා බදාදා අපරභාග 12.11 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන් වීම මාර්තු මස 19 වැනි දා අඟහරුවාදා ය.

මීළඟ පෝය
මාර්තු 26 වැනි දා අඟහරුවාදා ය.

 


පොහෝ දින දර්ශනය

First Quarterපුර අටවක

මාර්තු 19

Full Moonපසෙලාස්වක

මාර්තු 26

Second Quarterඅව අටවක

අප්‍රේල් 03

New Moonඅමාවක

අප්‍රේල් 09


2013 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]