UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ලේක්හවුස් ආදි කර්තෘ ඩී.ආර්.විජයවර්ධන ජන්ම සමරු පින්කම පෙබරවාරි 22 සහ 23 දා

ලේක්හවුස් ආදි කර්තෘ ඩී. ආර්. විජයවර්ධන ශ්‍රීමතාණන්ගේ 127 වැනි ජන්ම දින සමරුව නිමිත්තෙන් ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම සංවිධානය කරන සර්ව රාත්‍රික පරිත්‍රාණ ධර්ම දේශනාව මේ මස 22 වැනි සිකුරාදා සහ සපිරිකර සංඝගත දක්‍ෂිණාව 23 වැනි සෙනසුරාදා දවල් පැවැත්වේ.

ඉතිරිය»

විදුලකර බබළවන පහන් ටැඹ වැලමිටියාවේ කුසලධම්ම නා හිමි

කැලණියේ පෑලියගොඩ විද්‍යාලංකාර පරිවේණාධිපති, කැලණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ කුලපති මහාවිහාර වංශික ස්‍යාමෝපාලි මහා නිකායේ මල්වතු මහා විහාර පාර්ශ්වයේ කොළඹ හලාවත දෙදිසාවේ ප්‍රධාන සංඝනායක දර්ශන විශාරද, ත්‍රිපිටක වාගීශ්වරාචාර්ය අග්ග මහා සද්ධම්මජෝතිකාධජ, ආචාර්ය වැලමිටියාවේ කුසලධම්ම නායක ස්වාමීන්ද්‍රයන් වහන්සේගේ 77 වන ජන්ම දිනය නිමිත්තෙන් මෙම 17 වැනි දා සිට පින්කම් මාලාවක් පැවැත්වේ.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

සසර ගමනේ නැවැතුම සොයා

එක් දිනක් මධ්‍යම රාත්‍රී යාමයේ බුදුරජාණන් වහන්සේ වැඩ සිටි ජේතවනාරාමයට එළියක් වැටුණා. ඒ ආලෝකයෙන් ජේතවනාරාමය සම්පූර්ණයෙන්ම බබළන්නට පටන් ගත්තා. මේ විධියට ජේතවනාරාමය ආලෝකමත් වුණේ බුදුරජාණන් වහන්සේ ළඟට පැමිණි දේවතාවකු නිසයි. බුදුන් වහන්සේ හමුවීමට දෙවියන් පැමිණෙන්නේ රාත්‍රියේ මධ්‍යම යාමයේදීයි. දවසේ සෙසු වේලාවල බුදුරදුන් හට බොහෝ ජනයාගේ හිත සුව පිණිස චාරිකාවේ යෙදෙන්නත්, ධර්ම දේශනා කරන්නත්, තිබීම හේතුවෙන් දෙවියන්ගේ ප්‍රශ්නවලට උත්තර දෙන්න වෙන්කර තිබෙන්නේ රාත්‍රියේ මාධ්‍යම යාමයයි. දෙවියන්ගේ පිනේ හැටියට දෙවියන් සිටින තැනත් යන එන තැනත් ආලෝකමත් වෙනවා. මෙම දේවතාවා බුදුරජාණන් වහන්සේ ළඟට එන විට ප්‍රදේශයම ආලෝකමත් වුණා. දේවතාවා බුදුරදුන් සමීපයට පැමිණියේ ප්‍ර‍්‍රශ්නයක් විමසන්නයි.

ඉතිරිය»

ලාහුගල මඟුල් මහ වෙහෙර අසිරිය

වර්තමානයේ මඟුල් මහා විහාරය නමින් හඳුන්වන පෙරදා රුහුණේ මහා විහාරය නමින් හැඳින්වූ මෙම වටිනා බෞද්ධාගමික සිද්ධස්ථානය පිහිටා ඇත්තේ අම්පාර දිස්- ත්‍රික්කයේ ලාහුගල ප්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාසයට අයත් පන්සල්ගොඩ ග්‍රාම නිලධාරී වසම තුළය.

ඉතිරිය»

ඡායාරූපය - ජනක වෙත්තසිංහ

 

නවම් පුර අටවක පෝය

නවම් පුර අටවක පෝය පෙබරවාරි මස 17 වැනි දා ඉරිදා අපරභාග 12.49 ට ලබයි.
18 වැනිදා සඳුදා අපරභාග 03.21 දක්වා පෝය පවතී.
සිල් සමාදන්වීම පෙබරවාරි 17 වැනි දා ඉරිදා ය.

මීළඟ පෝය
පෙබරවාරි 25 වැනිදා
සඳුදා ය.


පොහෝ දින දර්ශනය

First Quarterපුර අටවක

පෙබරවාරි 17

Full Moonපසෙලාස්වක

පෙබරවාරි 25

Second Quarterඅව අටවක

මාර්තු 04

New Moonඅමාවක

මාර්තු 11


2013 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


 


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2013 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]