UNICODE

 

[UNICODE]

මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

ශ්‍රී ලංකා අමරපුර මහා නිකායේ අමරපුර පාර්ශ්වයේ උපසම්පදා මහෝත්සවය

රද්දොළුව ශ්‍රී සුබෝධාරාමාසන්න අත්තනගලු නදී උදකුක්ඛේප සීමා මාලකයේ දී

ඉතිරිය»

විසිපස් වසරක් සපුරන වාර්ෂික පිච්ච මල් පූජාව

පූජ්‍ය කොටපොළ අමරකිත්ති ලොකු හාමුදුරුවන්ගේ අනුශාසකත්වයෙන් හා ශාන්ති පදනමේ මෙහෙයවීමෙන් නො කඩවා ම පැවැත්වෙන වාර්ෂික පිච්ච මල් පූජාව මෙවර පැවැත්වෙන්නේ විසි පස්වැනි වරටයි. 1990 වසරේ දී ඉතා සුළු සංවිධානයක් සහිත ව පටන් ගත් මෙම මහානර්ඝ පූජාව පළමුවරට නම් කෙරුණේ “සමන් පිච්ච මල් පූජාව“ හැටියටයි. බෞද්ධාලෝක මාවතේ සේරුවිල බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානයේ දී උපත ලද ‘සමන් පිච්ච මල් පූජා’ ළදරුවා දැන් සපුරා වැඩුණු යෞවනයකු බවට පත් ව තිබීම එම දරුවා වැඩෙනු මුදිතාවෙන් බලා සිටින්නකුට යම් සන්තුෂ්ඨියක් ඇති වන්නේ ද දරුවා බිහි කළ මූලාශ්‍රයට කෙතරම් සතුටක් ඇතිවිය යුතු ද? පිච්ච මල් හාමුදුරුවෝ ද මේ සමඟ දැන් පස්විසි වියට එළැඹෙති.

ඉතිරිය»

ධර්ම දේශනාව:

කුසල් කළ යුතු ය

ඔබට පෙනෙනවා මේ ගස මුදුනෙහි ම ලා දම් පැහැති දළු. ඉන් පසු ඊට පහළ හොඳින් වැඩුණු කොළ පෙනෙනවා. ඊටත් පහළ ඔබට පෙනෙනවා හොඳට පැසී නමුත් පණුවන් විසින් තැනින් තැන කා දමා හිල් විද අවලස්සන සහ අපවිත්‍ර කොළ. ඉන් පසු ඔබට පෙනේ වී කහ පැහැයට (පඬු පැහැයට) පත්වී නටුවෙන් ගිලිහී යාමට ආසන්න කොළයක්. ඔබ දන්නවාද? බුදුපියාණන් වහන්සේ , ලා දළු වලට උපමා කළේ අලුත උපන් ළදරුවායි. පැසුණු කොළයට උපමා කළේ ළමා කාලය පසු කොට තරුණ වයසට පැමිණි අයයි.අර හොඳට පැසී තැන තැන පණුවන් කා හිල් විද, මකුළු දැල් බැඳ අවලස්සන ස්වභාවයට පත් වූ කොළයට උපමා කළේ ළමා කාලය, තරුණ කාලය ද පසුකොට මහලු වයසට පැමිණි අයයි.

ඉතිරිය»

ප්‍රබෝධමත් අරුණැල්ලක පහස විඳි වීරගහ පන්සල

එස්. මහින්ද හිමියන් කොළඹ ආනන්ද විද්‍යාලයේ ආචාර්යවරයකු වශයෙන් සේවය කරමින් සිටියදී 1936 වසරේදී ආචාර්යන් වහන්සේගේ ආරාධනයෙන් පානදුරයේ මහබෙල්ලන ශ්‍රී සුධර්මාරාම විහාරයට එහි විහාරාධිපති වහන්සේ වශයෙන් පැමිණෙන්නේ 1936 වසරේදීය. මෙම විහාරස්ථානය වැඩි දෙනා හඳුන්වන්නේ වීරගහ පන්සල යන නමිනි.

ඉතිරිය»

බණ්ඩාරගම ශ්‍රී ‍ධර්මාලෝක විහාරයේ බුද්ධ ප්‍රතිමා වහන්සේ ඡායා - ජනක වෙත්තසිංහ

 

ඇසළ පුර අටවක පෝය

ඇසළ පුර අටවක පෝය ජූලි මස 05 වැනි දා සෙනසුරාදා පූර්වභාග 04.49 ට ලබයි.06 වැනිදා ඉරිදා පූර්වභාග 05.59 දක්වා පෝය පවතී. සිල් සමාදන් වීම 05 වැනිදා සෙනසුරාදාය.

මීළඟ පෝය
ජූලි මස 12 වැනිදා සෙනසුරාදාය.
 


පොහෝ දින දර්ශනය

First Quarterපුර අටවක

ජූලි 05

Full Moonපසෙලාස්වක

ජුලි 12

Second Quarterඅව අටවක

ජූලි 19

Full Moonඅමාවක

ජූලි 26


2014 පෝය ලබන ගෙවෙන වේලා සහ සිල් සමාදන් විය යුතු දවස්

ඹර්ම දේශනා
වෙහෙර විහාර
සදහම් දැනුම


 

 

 


ඉතිරිය»

ඉතිරිය»

ඉතිරිය»


මුල් පිටුව | බොදු පුවත් | කතුවැකිය | බෞද්ධ දර්ශනය | විශේෂාංග | වෙහෙර විහාර | පෙර කලාප | දායකත්ව මුදල් |

© 2000 - 2014 ලංකාවේ සීමාසහිත එක්සත් ප‍්‍රවෘත්ති පත්‍ර සමාගම
සියළුම හිමිකම් ඇවිරිණි.

අදහස් හා යෝජනා: [email protected]